Здається, немає на світі жодної людини, яка б намагалася спростувати твердження: здоров'я — це щастя і радість. Проблема в тому, що цю істину ти усвідомлюєш, але цілком розумієш сенс сказаного лише тоді, коли це здоров'я втрачаєш. Відомо: за гроші здоров'я не купиш. Це підтверджує статистика: постійно зростає матеріальний добробут, умови життя покращуються. З іншого боку, щорічно у світі тільки від серцевих хвороб гине кілька мільйонів людей.
Науково-технічний прогрес створив благодатний ґрунт для поширення багатьох "модних" захворювань, насамперед серцево-судинних. Хто винен? Людина? Не тільки. Учені в результаті багатьох медичних експериментів і досліджень установили, що розвиток серцево-судинних захворювань, найбільш поширених сьогодні, пов'язаний із впливом багатьох негативних факторів зовнішнього і внутрішнього середовища.
Найнебезпечніші фактори ризику — артеріальна гіпертонія, порушення жирового обміну (надмірний уміст холестерину в крові), паління, нервово-психічне перенапруження, малорухомий спосіб життя, надлишкова вага, зловживання алкоголем.
Негативний вплив багатьох факторів ризику можна послабити за допомогою лікарських засобів. Проте є інший шлях, набагато ефективніший та доступніший — здоровий спосіб життя. У першу чергу, слід позбутися шкідливих звичок.
Навіщо люди палять? Опитування виявило різноманітні причини виправдання курців. Прагнення самоствердитися, наслідування, цікавість. Хто і що впливає на те, що підліток починає палити? Батьки, брати, сестри, однолітки. Іноді низький рівень успішності у школі, часто — бунтарство, бажання позбавитися тавра "білої ворони" серед друзів.
Крім того, курців приваблює смак тютюну, почуття власної значущості, впливає твердження дорослих: паління заспокоює нерви. Дівчата намагаються шляхом паління схуднути. Близько 85 відсотків курців не знають про серйозну небезпеку паління для здоров'я або істотно її недооцінюють. Нікотин — це наркотик. Тютюн звужує судини, викликає посилену роботу серця, погіршує і руйнує діяльність багатьох систем організму, Організації, які стимулюють тютюнову промисловість, уважають, що отримують великий прибуток. Це ілюзія. Держава і народ лише втрачають здоров'я і майбутнє. Уже давно прийшов час оголосити війну нікотину: "Паління чи здоров'я? Обирайте самі!"
Зловживання алкоголем має також сумні наслідки. По-перше, алкоголь не знімає нервове напруження, а тільки дарує ілюзію. Насправді напруження в головному мозку та всій нервовій системі зберігається, фіксується і збільшується під впливом алкоголю.
По-друге, алкоголь не покращує настрій. Його дія подібна до дії наркозу.
На першій стадії сп'яніння відбувається збудження, потім пригнічування всіх функцій організму, як наслідок — головний біль, розслабленість, небажання рухатися. По-третє, науково доведено, що вживання алкоголю у холодних кліматичних умовах спричиняє високу смертність.
Систематичне зловживання алкоголем призводить до негативного впливу на розумові здібності, погіршує увагу, пам'ять, самоконтроль. Розвивається алкоголізм. Учені доводять, що це захворювання має спадковий характер: діти батьків, що п'ють, згодом самі страждають на алкоголізм.
Якщо хто-небудь створив би словник "модних слів", то серед них обов'язково було б слово "стрес". Відчуття безсилля, немочі — головний емоційний компонент стресової ситуації. Це відчуття виникає від неправильної оцінки ситуації, коли людина не помічає своїх досягнень, а фіксує увагу на невдачі.
Суттєвою є також готовність людини долати життєві труднощі. Той, хто очікує, що всі блага до нього прийдуть без будь-яких зусиль, скоріше досягне стану депресії. Навіть у безнадійній ситуації необхідно діяти, необхідно долати стрес.
Альберт Швейцер стверджував: "Моє знання песимістичне, проте мої надії та воля оптимістичні". Ми повинні бути готовими подолати будь-яку стресову ситуацію. Крім того, активність — фактор, який протистоїть стресу. Будь-яка цілеспрямована діяльність народжує позитивні емоції і запобігає зародженню відчуття, що ти безсилий завжди і в усьому.
За останні десятиліття спостерігається зміна кліматичних умов. Цей процес, безумовно, в природі відбувається постійно, але технічна революція прискорила темпи кліматичних змін. Не тільки природа впливає на людину, але й людина впливає на природу. Між тим, є категорія людей, що помітно реагують на зміни у природі: на коливання атмосферного тиску, зміни температури повітря, зміни вологості тощо.
Доведено, що селяни, які живуть в умовах чистого свіжого повітря, втричі менше реагують на зміни погоди, ніж населення міст. У випадку метеовразливості для захисту організму існують корисні поради. Необхідно загартовувати свій організм, дихати свіжим повітрям, одягатися відповідно до погодних умов. Для укріплення нервової системи необхідно добре відпочивати, позбутися шкідливих звичок, виховувати уміння жити у злагоді з самим собою і своїм оточенням. Необхідно своєчасно лікуватися й ліквідовувати джерела інфекції, що знижують імунітет. До речі, для боротьби з весняною втомою слід уживати вітамінізовану їжу.
Здорова людина — це щаслива людина. Здоров'я — неоціненний скарб, який треба берегти!
|